Stručná historie mládeže v TJ Haná Prostějov

Autor: Stanislav Ociepka <ociepka(at)volny.cz>, Téma: Historie výchovy mládeže v oddíle, Vydáno dne: 31. 05. 2011

Mládež se v TJ Haná Prostějov začala budovat pod vedením Standy Ociepky v září 2008.

První sezóna 2008-2009

První sezónu (2008-09) hrála za Hanou pouze mladší přípravka. V soutěži se kluci teprve učí hrát a v průběhu sezóny se začíná rýsovat tým pro starší přípravku pro další sezónu. Na závěr roku jsme si zahráli na prestižním turnaji EoN Cup pro desetileté fotbalisty v Morkovicích, kde jsme skončili na 8. místě.

Druhá sezóna 2009-2010

Druhou sezónu (2009-10) jsme přihlásili do soutěže kromě mladší přípravky (okresní přebor) i starší přípravku (okresní přebor), která v úvodní sezóně skončila na 2. místě okresního přeboru starších přípravek za Určicemi, když ve finále bohužel chyběl klíčový hráč a kapitán Honza Typner. Dalším úspěchem bylo 2. místo (z 12-ti účastníků) na zimním halovém turnaji okresního fotbalového svazu, kterého se zúčastnily i týmy okresu hrající krajské přebory přípravek). O našem umístění rozhodla finálová remíza 0:0 s Čechovicemi hrajícími krajský přebor, což soupeři stačilo na zlato. Na EoN Cupu v Kroměříži jsme tento rok skončili na 10. místě.

Třetí  sezóna 2010-2011

Ve třetí sezóně (2010-11) jsme přihlásili do soutěží družstvo mladších žáků (okresní přebor), starších přípravek (krajský přebor) a dva týmy mladších přípravek (okresní přebor). Kromě toho jsme začali pracovat i s předpřípravkou, která ještě svou soutěž nehraje. Mladší žáci si 3 kola před koncem soutěže zajistili 1. místo v okresním přeboru mladších žáků. Starší přípravka odehrála, zejména na jaře, řadu kvalitních a vyrovnaných soubojů v krajském přeboru (Sigma Olomouc, HFK Olomouc, SK Hranice, Viktorie Přerov, Čechovice a další). Tabulky se v této soutěži neřešily, což byla jedna z novinek vycházejících z reorganizace mládežnického fotbalu v olomouckém kraji. Mladší přpravka A patřila v okesním přeboru ke třem nejlepším týmům v soutěži (+SK Prostějov A a Konice A) a od vedení OFS obdržela bronzové medaile. Na EoN Cupu v Blansku jsme obsadili 5. místo. Dalším nesporným úspěchem je zisk titulu "talent roku v kategorii mladších žáků" pro našeho hráče Honzu Typnera!!!

V současné době 4 naši odchovanci hrají na střídavý start v přípravkách Sigmy Olomouc (Daniel Černý, Karel Šmehlík a Matyáš Vybíral, kmenový hráč Přemyslovic a Adam Vyroubal, také hráč SK Prostějov a Čechovic). Další naši hráči v kategorii přípravek jsou na hostování v SK Prostějov (např. Martin Dušek).

Čtvrtá sezóna 2011-2012

V našech týmech se vystřídalo již více než 100 dětí z Prostějova a jeho okolí, z nichž některé si fotbal jen vyzkoušely a některé již s námi hrají několik let!!! V týmech máme kluky nejen z Prostějova, ale i ze širokého okolí, např. z Brodku u Prostějova, Mostkovic, Olšan, Přemyslovic, Čechovic, Držovic, z SK Prostějov, a tak dále, čímž se v podstatě stáváme vedle 1.SK a Čechovic dalším "výběrovým" oddílem v Prostějově.

Od sezóny 2011-12 přihlašujeme do soutěže i starší žáky, kteří budou hrát okresní přebor, dále mladší žáky, starší přípravku a min. dva týmy mladších přípravek. Předpřípravka bude i nadále prozatím bez soutěže.

Trenéři a rodiče

V našich týmech kluky vychovávají trenéři a vedoucí družstev, kteří svou činnost vykonávají bez nároku na jakýkoli honorář !!! V letechch 2008 až 2012 se na těchto postech u družstev mládeže vystřídali tito trenéři a vedoucí týmů: Milan Černý, Jarda Kumstát, Marek Vyskočil, Petr Vyroubal, Pepa Zatloukal, Lojza Rozehnal, Olda Lošťák, Zdenda Kolmačka, Aleš Přecechtěl, Zdenda Dušek, Tomáš Páleník, Michal Kučera, Milan Macourek, David Kouhoutek, Martin Kolář, David Kovalský, Dušan Kubasko a Ivoš Rek...

Je nutné si také uvědomit, že se klukům takto věnují a obětují jim svůj drahocenný čas na trénincích až 3 x týdně + o víkendech, kdy se hrají utkání. A to všechno v průběhu celého roku, protože u mládeže se trénuje i v zimním období. Myslím, že je to od nich všech obrovsky obětavá činnost, kdy snad jedinou pravou odměnou jsou jim výkony hráčů a zájem nejen jejich, ale i rodičů, kteří se snaží pomáhat jak mohou a vytvářejí tak v oddíle dobrou atmosféru.

Za všechnu práci na tomto místě děkuji trenérům, vedoucím družstev a všem aktivním rodičům!!!


Stanislav Ociepka,
šéftrenér mládeže v sezónách 2008-09, 2009-10 a 2010-11

 

Po sezóně 2010-2011 Standa Ociepka přijímá od vedení okresního fotbalového svazu cenu "trenér roku mládeže" a současně přijímá také nabídku na trénování přípravky Sigmy Olomouc, čímž prakticky opouští post šéftrenéra mládeže v Hané Prostějov. Tento post přebírá od sezóny 2011-2012 dosavadní trenér přípravky Tomáš Páleník.

Po sezóně 2011-2012 dostává lano z SK Prostějov, kam po sezóně odchází. V SK Prostějov se ujímá role šéftrenéra přípravek a současně vede přípravku ročník 2005.

Jeho roli v sezóně 2012-2013 přebírá Ivoš Rek.